Увага! Випадки захворювання на лептоспіроз!
До уваги населення Лептоспіроз
Профілактика захворювань людей на лептоспіроз
Лептоспіроз - гостреінфекційне захворювання людей і тварин, якехарактеризуєтьсяураженнямпечінки, нирок, м’язів, супроводжуєтьсяхвилеподібноюгарячкою.
Лептоспіризберігаютьжиттєздатність у вологомуґрунтіпротягом 270 днів, у природнихводоймах - 7-30 днів, у харчових продуктах - декількаднів. Прямесонячне й ультрафіолетовевипромінюваннядіє на них згубно, так само, як кислоти, луги та дезінфікуючізасоби.
Джереломінфекції для людей є хворі і перехворілісільськогосподарські, домашні, дикітварини, гризуни, яківиділяють лептоспір із сечею та заражаютьнавколишнє середовище.
Основниминосіямизбудникалептоспірозу в природніхвогнищах є щури, польовімиші, землерийки, їжаки. В антропургічних осередках резервуаром інфекції є щури, велика рогата худоба, свині, собаки.
Захворювання від людини до людини не передається.
Зараження на лептоспірозвідбуваєтьсяпід час купання, пиття води з відкритихводоймищ, риболовлі, сільськогосподарськихпольовихробіт, при вживанні продуктів харчування, забрудненихвипорожненнямигризунів.
В організмлюдинизбудникпроникає через пошкодженушкіру і слизовіоболонкипорожнини рота, очей, носа, травного тракту.
Характерна літньо-осіннясезонність захворювання.
Лептоспіроз у більшостівипадківпочинаєтьсягостро, підвищується температура тіла до 39-40° С, хворіскаржаться на сильнийголовнийбіль, слабість, біль у м’язах, особливо литкових (діагностичнаознака).
Розрізняютьжовтяничну та безжовтяничну форми. Так, при жовтяничнійформі з перших днівпоявляєтьсяжовтяницяшкіри з максимальнимрозвитком до 4-6 дня хвороби. Безжовтянична форма зустрічаєтьсярідко.
Успіхлікуваннязалежить від своєчасного звернення за медичноюдопомогою та ранньоїдіагностики.
Госпіталізаціяхворих на лептоспіроз є обов’язковою, тому що можливітяжкіускладнення. Хворобаможеускладнюватисяпорушеннями з боку нирок і печінки, кровотечею, міокардитом, набрякоммозку, пневмонією, недостатністюкровообігу.
Тяжкий перебігхвороби в 14% хворихзакінчується летально.
Щоб не захворіти налептоспіроз, необхідно:
- дотримуватися правил особистої гігієни, мити руки перед вживаннямїжі;
- не купатись у забрудненихводоймах;
- не пити води з невідомих джерел;
- проводитисистематичнідератизаційні заходи.
Найбільшефективним заходом профілактикилептоспірозу є проведеннядератизаційнихробіт в осередкахлептоспірозу та плановаодночаснасуцільнавесняно-осіннядератизація.
Кіровоградське районне управління Головного управління Держпродспоживслужби в Кіровоградській області